Co możemy zrobić dla dalszej współpracy? | Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Mława

BIP

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

WWW.BIP.GOV.PL

Tłumacz Zamigam

Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Mława

Co możemy zrobić dla dalszej współpracy?

1

Rolą samorządów jest inicjowanie różnego rodzaju przedsięwzięć i stwarzanie mieszkańcom możliwości na realizowanie inicjatyw oddolnych. Miasto Mława i Miasto Nǎsǎud podpisały umowę partnerską. Samorządy będą dalej współpracować. Już w tym roku, w sierpniu planujemy wspólna wymianę młodzieży. Zależy nam jednak bardzo na tym, by współpraca pomiędzy miastami była budowana nie na płaszczyźnie formalno-administracyjnej, ale by współpracę nawiązały organizacje pozarządowe, szkoły, przedsiębiorcy.
Ostatni dzień projektu poświęciliśmy na ewaluację i wspólne wypracowanie pomysłów na przyszłe współdziałanie. Ewaluacja prowadzona była w trzech polsko-rumuńskich grupach. Każda z grup wspólnie opracowała jeden z tematów współpracy w zakresie:
1. Edukacja i kultura
2. Polityka społeczna
3. Przedsiębiorczość i turystyka

Poniżej przedstawiamy wyniki pracy poszczególnych grup.
1. Współpraca w zakresie edukacji i kultury 

  • wolny (darmowy) dostęp do bazy danych szkół, instytucji kultury i organizacji pozarządowych z Mławy i Nǎsǎud na stronach internetowych miast (zakładki funkcjonujące w języku angielskim),
  •  ogłaszanie wspólnych konkursów internetowych dla dzieci i młodzieży z naszych miast ,
  •  wymiany młodzieżowe/uczniowskie w ramach programów europejskich programów: Młodzież w działaniu, Comenius, Erasmus,
  •  współpraca kulturalna pomiędzy Granicznym Muzeum w Nasaud oraz Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie,
  •  wymiana publikacji dotyczących kultury i edukacji,
  •  wymiany kulturalne i sportowe: zwyczaje i tradycje, taniec, muzyka folklorystyczna, różne dyscypliny sportowe

2. Współpraca w zakresie polityki społecznej i rozwiązywania problemów społecznych 

  •  złożenie wspólnego projektu samorządów (Miasto Mława i Miasto Nǎsǎud) dot. rozwoju podmiotów ekonomii społecznej w „nowych państwach UE” - projekt współfinansowany z EFS,
  •  wypracowanie wspólnego modelu na stworzenie i funkcjonowanie w naszych miastach społecznych centrów kształcenia ustawicznego dla osób w trudnej sytuacji społecznej i ekonomicznej oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (samotnych, niepełnosprawnych, bezrobotnych),
  •  wymiana doświadczeń (on job training) pomiędzy przedstawicielami instytucji zajmujących się pomocą społeczną i wsparciem socjalnym, usługi socjalne w obu miastach (Mława-Nǎsǎud) – wymiana dobrych praktyk (przewodniki po dobrych praktykach) między partnerami,
  •  współpraca pomiędzy lokalnymi kościołami (prawosławnym i katolickim) na rzecz niwelowania różnic społecznych i promocji idei pomocniczości,
  •  organizacja wypoczynku wakacyjnego (na zasadzie wymiany) dla dzieci z najuboższych rodzin (wypoczynek połączony z nauką języka angielskiego),
  •  ”Przyjaźń bez wieku” – inicjatywa atrakcyjnej oferty wymian dla seniorów z naszych miast.7

3. Przedsiębiorczość i turystyka

  •  stworzenie wspólnej bazy danych zawierającej informacje nt. lokalnej przedsiębiorczości w Nǎsǎud i w Mławie (szczegóły działalności przedsiębiorstw, dane kontaktowe, możliwości potencjalnej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami)
  •  organizacja wspólnych wystaw i mini targów połączonych z konferencjami gospodarczymi, na których prezentowane byłyby produkty i usługi lokalnych przedsiębiorstw (przynajmniej jedna rocznie, raz w Nǎsǎud, raz w Mławie)
  •  wymiana informacji o możliwościach biznesowych oraz możliwościach inwestycyjnych i rozwojowych w obu miastach. Polskie przedsiębiorstwa powinny mieć możliwość inwestycji na rynku rumuńskim i vice versa.
  •  Stworzenie bazy internetowej łączącej informacje o możliwościach wypoczynku (hotele, pensjonaty, restauracje, muzea, oferty specjalne) z promocją naszych miast i regionów (historia, ciekawostki, szlaki turystyczne)
  •  opracowanie korzystnej wzajemnej oferty turystycznej w oparciu o karę rabatową dla mieszkańców (zniżki na usługi hotelowe, restauracyjne, bilety wstępów dla mieszkańców Nǎsǎud, którzy zdecydują się odwiedzić Mławę i mieszkańców Mławy odwiedzających Nǎsǎud).
  •  stworzenie wspólnej strategii (programu) rozwoju turystyki, w tym turystyki specjalnej (kulturalnej, historycznej)
  • wspólna organizacja imprez sportowych np. organizowanie wyścigów rowerów górskich w rejonie na trasach do tego przystosowanych dorocznie odbywający się na przemian w naszych miastach. Powinien zostać stworzony wspólny puchar (grand prix Mława- Nǎsǎud)
  •  stworzenie wspólnego projektu z wykorzystaniem środków unijnych mającego na celu promocje naszych regionów (np. możliwość wykorzystania faktu, iż oba nasze miasta maja tradycję miast granicznych. W oparciu o tę tradycję można stworzyć projekt – „szlakiem wielokulturowości miast granicznych”)

    Jak widać stoją przed nami duże możliwości – potrzebna jest jednak inicjatywa partnerów społecznych. Mławski samorząd wesprze każdy ciekawy pomysł i inicjatywę, która może służyć zacieśnianiu współpracy, a jednocześnie skierowana będzie do mieszkańców Mławy.
    Osoby zainteresowane współpracą z miastem Nǎsăud prosimy o kontakt z Urzędem Miasta w Mławie drogą mailową projektyatmlawa [dot] pl (projekty[at]mlawa[dot]pl) lub telefonicznie: 23 654 6443.

Galeria zdjęć:

[vpg_picker:23376]

 

Data wpisu: 01-07-2010r.

Podmiot udostępniający informację: Urząd Miasta Mława
Osoba odpowiedzialna za informację: Magdalena Cecelska
Osoba wprowadzająca informację: Michał Orłowski
Data wytworzenia informacji: 18.09.2023 17:55:03
Data publikacji informacji: 18.09.2023 17:55:04
Data ostatniej modyfikacji: 14.12.2023 11:05:27
Liczba odsłon: 0
Pokaż rejestr zmian
Data Osoba dokonująca zmian Opis zmiany
14.12.2023 11:05:27 admin_vobacom edycja strony
14.12.2023 09:31:33 admin_vobacom edycja strony
18.09.2023 17:55:03 Michał Orłowski strona została dodana